Στην Αθήνα βρέθηκαν την περασμένη εβδομάδα μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου μας στο πλαίσιο του προγράμματος επίσκεψης στη Βουλή των Ελλήνων. Μετά την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Ποντικοπαγίδα» της Αγκάθα Κρίστι την πρώτη ημέρα, την επομένη επισκεφθήκαμε τη Βουλή, όπου ξεναγηθήκαμε στους χώρους της, μάθαμε την ιστορία του κτηρίου και περιηγηθήκαμε στην Αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου, που είχε αφιέρωμα στην Επανάσταση του 1821. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά ζωγραφικούς πίνακες που απεικονίζουν γνωστές σκηνές από την ελληνική ιστορία, τα πρώτα Συντάγματα των Επαναστατικών Εθνοσυνελεύσεων και πολλά αντικείμενα που φιλοτεχνήθηκαν σε όλη την Ευρώπη με θέμα τον αγώνα των Ελλήνων. Στη συνέχεια περπατήσαμε μέσα από τον Εθνικό Κήπο ως το Μουσείο Ακρόπολης, όπου θαυμάσαμε τα έργα τέχνης, αλλά και τα καθημερινά αντικείμενα της αρχαιότητας, που διασώθηκαν χάρη στην αρχαιολογική σκαπάνη, ενώ το βράδυ περιλάμβανε δείπνο σε ταβέρνα στην Πλάκα. Την τελευταία ημέρα του ταξιδιού μας πήγαμε στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, απολαύσαμε την υπέροχη θέα της Αθήνας από ψηλά, αλλά και τους χώρους της Εθνικής Βιβλιοθήκης και τους κήπους του Ιδρύματος. Τέλος, η επίσκεψή μας στην πρωτεύουσα ολοκληρώθηκε με την Εθνική Πινακοθήκη, όπου είχαμε τη χαρά να θαυμάσουμε έργα της ελληνικής τέχνης από τον 16ο αιώνα ως τη σύγχρονη εποχή. Επιστρέψαμε στην Κατερίνη, κουρασμένοι μεν, αλλά γεμάτοι με εικόνες και αξέχαστες εμπειρίες για όλους όσοι συμμετείχαμε!
Τους μαθητές συνόδεψαν στην Αθήνα οι εκπαιδευτικοί: Γρηγοριάδου Ανθή, Κωνσταντινίδου Ευαγγελία, Παράσχου Ελευθερία, Ρούσου Έλλη, Μπουρονίκου Έφη και Ρουκά Ευαγγελία